Dziś przedsiębiorstwa muszą być nastawione na innowację i starać się dużo bardziej niż kiedyś, by udowodnić, że są wyjątkowe. Tradycyjne strategie biznesowe dotychczas stosowane przez generacje przestały się sprawdzać. Najpotężniejsze dziś marki wyróżniają się kreatywnością i silnymi emocjami, które wzbudzają u odbiorców. Świetnie się sprzedają, ponieważ Klienci ulegając ich jakości, postrzegają ją jako ekscytujące, intensywne i twórcze przeżycie. Tak wykreowany wizerunek firmy może jej przynieść wymierne korzyści, zapewnić nowych Klientów i umocnić zbudowane już relacje, uświadamiając obecnych kontrahentów w dobrym wyborze. Taki wizerunek możemy zbudować między innymi za pomocą identyfikacji wizualnej (corporate design), która obecnie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do budowania skutecznej i trwałej przewagi konkurencyjnej na rynku. Poniżej znajdziecie omówienie kluczowych jej komponentów oraz dowiecie się, dlaczego są tak istotne.

1. Nazwa

Jednym z najważniejszych wyróżników firmy jest jej nazwa. To ona pojawia się w reklamach i widnieje na stronie internetowej. Wybór odpowiedniej nazwy wbrew pozorom nie jest tak łatwy. Nazwa firmy może być nazwą własną lub nazwą słowną, związaną z przedmiotem działalności, postacią lub kojarzącą się z określoną dziedziną, nazwą rodzimą czy obcojęzyczną. Czasami wymyśla się słowo zupełnie abstrakcyjne, które wcześniej nie istniało, bez konkretnego znaczenia i związku z działalnością firmy. Jednak dobra nazwa powinna być oryginalna, łatwa do wymówienia i zapamiętania, a także budzić pożądane konotacje. Warto pamiętać, że ta sama nazwa może być inaczej interpretowana przez różne grupy społeczne. Ważne jest więc przewidzenie wprowadzenia marki na rynki zagraniczne i sprawdzenie czy w innych językach nie wywołuje ona pejoratywnych skojarzeń. Ponadto, warto zastanowić się czy wybrana nazwa jest zgodna ze strategią firmy i nie kojarzy się odbiorcom z konkurencją. Jeśli nazwa przeszkadza w osiągnięciu naszych biznesowych celów, warto pomyśleć nad jej zmianą. Ponadto, oczywistym jest, by nazwa miała możliwość rejestracji dla obszaru, gdzie będzie funkcjonowała oraz posiadać dostępną domenę w Internecie.

2. Logo

Oprócz nazwy, bardzo istotny przy tworzeniu tożsamości wizualnej firmy jest jej znak graficzny i logotyp składające się na symbol firmowy. Mają one na celu zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności przedsiębiorstwa, a także podkreślenie jej charakteru i ułatwieniu identyfikacji. W języku potocznym logo i logotyp to synonimy i terminy często ze sobą mylone. W gruncie rzeczy jednak to pojęcia odmienne. Logotyp to nic innego jak nazwa firmy przedstawiona w formie liter. Logo natomiast może składać się nawet z czterech części: z wcześniej wspomnianego logotypu, ze znaku graficznego, ze sloganu lub claimu oraz z tła występującego pod wyżej wymienionymi składowymi. Mogłoby się wydawać, że logo to tylko mała część pełnego pakietu identyfikacji, prawda jest jednak taka, że to jego centralny punkt odniesienia i klucz do całości. Tworzenie logo jest uważane za esencję sztuki projektowania graficznego. Niewątpliwie, to jedno z największych wyzwań nowoczesnego designu – wyrażenie kompleksowych wartości danej organizacji przy pomocy kilku łatwych do zapamiętania elementów. Żadna inna część pracy grafika nie jest tak szeroko eksponowana publicznie, ani też poddana tak intensywnej krytyce.

3. Kolorystyka

Kolejnym ważnym elementem podczas tworzenia tożsamości wizualnej przedsiębiorstwa jest jego kolorystyka. Zazwyczaj stwarza ona podstawę systemu wizualnego, gdyż silnie wpływa na percepcję i świadomość odbiorców. Wybór koloru, który potem stanie się wyróżnikiem firmy i elementem najszybciej zapadającym w pamięć odbiorcy, powinien być wynikiem dokładnej analizy. Należy wziąć pod uwagę fakt, że każda barwa wywołuje inne skojarzenia w ludzkim umyśle, uwzględnić kulturowe znaczenie barw oraz ich znaczenie dla konkretnej grupy docelowej – inne kolory będą atrakcyjne dla mężczyzn, inne dla kobiet czy dzieci. Wybierając kolorystykę dla przedsiębiorstwa, warto zestawić barwy w różnych kombinacjach, a potem sprawdzić czy rzeczywiście wywołują one u odbiorcy pożądaną reakcję. System kolorystyki firmowej składa się z podstawowych kolorów, kolorów uzupełniających oraz dopuszczalnych zestawień kolorystycznych symbolu firmowego i elementów aplikacyjnych. Jednak najważniejszą funkcję pełni kolor podstawowy. Jego zadaniem jest prezentacja charakteru i pozycji firmy. Jeżeli firmie zależy na podkreśleniu siły i przewagi rynkowej, lepszy będzie układ barw jaskrawych i zdecydowanych. Jeśli natomiast pragniemy wyrazić wizerunek firmy zrównoważonej i spokojnej, stosowniejsze będą łagodnie skomponowane kolory pastelowe. Kolory ciemne i stonowane zbudują z kolei prestiż firmy. Sztuka dobierania kolorów nie należy więc do zadań prostych. Osiągniecie zamierzonego efektu wymaga nie tylko rozległej wiedzy, ale także doświadczenia i wrodzonego zmysłu estetycznego.

4. Typografia

Podobnie jak w przypadku logo czy kolorystyki, dobierając typografię należy wziąć pod uwagę cechy oferowanego produktu czy prowadzonego biznesu. Odpowiednio dobrany krój pisma nada poszczególnym elementom systemu identyfikacji wizualnej niepowtarzalny charakter, pomoże wykreować pożądany wizerunek firmy, a także wywołać u Klienta konkretne emocje. Inne komunikaty będą przekazywać tak zwane fonty szeryfowe (zdobione), a inne bezszeryfowe (pozbawione ozdobników). Fonty imitujące odręczne pismo świetnie sprawdzą się w przypadku salonów piękności czy sklepów jubilerskich, a te bardziej masywne np. w systemach dla firm budowlanych i deweloperskich. Typografia firmowa powinna być konsekwentnie używana we wszystkich materiałach promocyjnych począwszy od strony internetowej, na wizytówkach czy identyfikatorach kończąc.

5. Księga znaku a księga identyfikacji wizualnej

Podstawowa księga znaku powinna zawierać zbiór wszystkich zasad i reguł dotyczących stosowania logo firmowego firmy. Powinna określać przede wszystkim konstrukcję logotypu na siatce modułowej, jego rozmiar minimalny, pole ochronne wokół znaku, jego alternatywne wersje, przykłady prawidłowego i nieprawidłowego użycia, wersje monochromatyczną i achromatyczną oraz opis zastosowanej kolorystyki. Księga identyfikacji wizualnej natomiast jest projektem bardziej kompleksowym i oprócz podstawowych informacji o logo, opisuje również kolorystykę firmową (kolory podstawowe i uzupełniające), typografię, zawiera projekty i specyfikację wizytówek, papieru firmowego, teczek ofertowych, broszur czy ulotek. Posiadanie księgi znaku czy też księgi identyfikacji wizualnej jest bardzo ważne, ponieważ promując firmę często współpracujemy z osobami trzecimi, które niekoniecznie muszą rozumieć jej misję i wartości. Dostarczając im kopię księgi CI, masz pewność, że Twoje logo będzie użyte właściwie, a wszystkie stworzone materiały promocyjne będą ze sobą współgrać skutecznie wyróżniając Twój biznes na tle konkurencji.

Elementy identyfikacji wizualnej - Coca-Cola
Rys.1. Elementy identyfikacji wizualnej, Coca-Cola
Elementy identyfikacji wizualnej - Pepsi
Rys.2. Elementy identyfikacji wizualnej, Pepsi

Podsumowując, przy projektowaniu systemu identyfikacji wizualnej organizacji najbardziej istotne jest to, aby wszystkie jego elementy były ze sobą powiązane i spójne. To właśnie corporate design stworzy Ci szansę na realizację wyznaczonych celów, wpłynie na lojalność Klientów i ich decyzje oraz umocni zbudowane już relacje. Spójna marka stanowi najskuteczniejsza obronę przed konkurencją, wzbudza zaufanie Klienta i stwarza wizerunek wysokiej jakości.