Narzędzia do projektowania makiet w znacznym stopniu ułatwiają tworzenie aplikacji i stron internetowych oraz pozwalają wszystkim zaangażowanym w dany projekt skupić się nie tylko na jego wizualnej stronie, ale w głównej mierze na funkcjonalności, cechach technicznych i interakcji z użytkownikiem. Poniżej przedstawiamy zestawienie programów do makietowania, z których chętnie korzystamy w naszej codziennej pracy.

1. Moqups

Pierwszy z programów, który polecamy jest narzędzie Moqups. Możesz korzystać z niego na zasadzie abonamentu. Dzięki niemu utworzysz zarówno wstępny projekt danej strony, a także jej funkcjonalny prototyp. Program pozwala na łatwą i bezproblemową komunikację z pozostałymi uczestnikami projektu. Ceny wahają się od 13-29 euro na miesiąc.

Plusy (+): możliwość eksportu do formatu .pdf, możliwość połączenia kont z Google Drive i Dropbox, bogata biblioteka ikon

Minusy (-): możliwość darmowego korzystania tylko do 2 projektów, wysoki koszt pakietów

Rys.1. Moqups, źródło: https://moqups.com/

2. UXPin

Z tej polskiej aplikacji webowej możesz korzystać bezpłatnie w okresie próbnym. Cena dostępnych pakietów UXPin waha się od 29 do 49 dolarów na miesiąc. Pakiety dla więcej niż 10 użytkowników wyceniane są indywidualnie. Poszczególne elementy projektu rozmieścisz na zasadzie drag and drop. Możesz również zaprojektować daną stronę w Photoshopie czy Sketch’u i zaimportować do UXPin w celu dalszej obróbki.

Plusy (+): możliwość importu projektu z innych programów graficznych, działa w chmurze, bogata  biblioteka elementów UI

Minusy (-): dość wysoka cena

Rys.2. UXPin, źródło: https://www.uxpin.com/

3. Balsamiq Mockups

W Balsamiq Mockups zaprojektujesz stronę jak na szkolnej tablicy! Cały proces przypomina tradycyjne szkicowanie, a samo narzędzie daje spore możliwości jeśli chodzi o tworzenie makiet o niskim poziomie szczegółowości. Program jest stosunkowo prosty i łatwo się go nauczyć. Działa zarówno jako aplikacja webowa, jak i program typu desktop. Ceny poszczególnych pakietów są bardzo zróżnicowane.

Plusy (+): łatwy w obsłudze, 7-dniowy bezpłatny okres próbny; różnorodność pakietów

Minusy (-): do tworzenia makiet o niskiej szczegółowości

Rys.3. Balsamiq Mockups, źródło:https://balsamiq.com/

4. Axure

Axure to jeden z najbardziej popularnych i najdroższych programów o bardzo dużych możliwościach. To propozycja dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Możesz sprawdzić jego potencjał podczas 30-dniowego okresu próbnego. Narzędzie pozwala na tworzenie statycznych i dynamicznych prototypów stron o wysokiej szczegółowości, a nawet na zaprojektowanie linkowania wewnętrznego. Ceny płatnych pakietów wahają się od  29 dolarów do 99 dolarów na miesiąc.

Plusy (+): ogromna ilość widgetów i dodatkowych komponentów, możliwość tworzenia własnych bibliotek, sporo funkcji

Minusy (-): wysoka cena.

Rys.4. Axure, źródło: https://www.axure.com/

5. Visio

Podstawowa księga znaku powinna zawierać zbiór wszystkich zasad i reguł dotyczących stosowania logo firmowego firmy. Powinna określać prVisio bardziej sprawdza się jako narzędzie do tworzenia diagramów, niż jako program do makiet. Wszelkie plany, schematy i wykresy utworzysz bardzo szybko – wystarczy „przeciągnąć” i „upuścić” dany obiekt. Program pozwala na wyeksportowanie danego dokumentu do wersji w html. Narzędzie jest częścią pakietu Microsoft Office.

Plusy (+): przyjazny interfejs, łatwy w obsłudze

Minusy (-): cena

Rys.5. Visio, źródło: https://products.office.com

6. Gliffy

Kolejna warta uwagi aplikacja webowa głównie do projektowania diagramów, schematów i map myśli. Przydaje się na wstępnym etapie projektu. Cena całkiem przystępna, bo za miesięczne korzystanie z narzędzia zapłacisz między 4.99 dolarów a 7.99 dolarów.

Plusy (+): przystępna cena, 30-dniowy bezpłatny okres próbny; biblioteka gotowych szablonów

Minusy (-): ograniczone możliwości.

Rys.6. Gliffy, źródło: https://www.gliffy.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *