Rola kolorów w marketingu

Psychologia kolorów to istotny aspekt marketingu we współczesnym świecie. Nauka o wpływie kolorów na ludzkie zachowania spotyka się z coraz większym zainteresowaniem profesjonalistów zajmujących się reklamą. Kolory bowiem potrafią zarówno zachęcać do zakupu towaru, jak i całkowicie odstraszać potencjalnych klientów.

90 sekund…

Tyle czasu zajmuje potencjalnemu klientowi podjęcie świadomej decyzji o zakupie określonego produktu. Jak wynika z raportu „How Colors affect conversion Rate”aż 85% kupujących podejmuje tę decyzje na podstawie koloru, z kolei 26% kupujących lepiej rozpoznaje treści kolorowe aniżeli czarno białe.

Kolor czerwony

Czerwony to nacechowany emocjonalnie kolor. Teksty i obrazy w tym kolorze rzucają się jako pierwsze w oczy klienta. Podkreśla emocje pragnienia, miłości pasji jak również zagrożenia, siły czy wojny. Doskonale sprawdzi się w reklamach zachęcających do szybkiego podjęcia decyzji oraz krótkich i dobitnych hasłach reklamowych np. “kup teraz”, “okazja”, “tylko u nas”.

Przykłady użycia koloru czerwonego w reklamie:

Kolor czerwony w marketingu

Kolor żółty

Jest to kolor, który chyba każdemu z nas kojarzy się ze słońcem, dlatego ściśle łączy się z radością, energią, szczęściem czy bystrością umysłu. Używając żółtego koloru wywołujemy w kliencie odczucie ciepła, radości i przyjemności. Doskonale sprawdzi się np. przy promowaniu produktów dla dzieci oraz w ofertach dotyczących przyjemnego wypoczynku. Korzystnie wpływa na prowadzenie wszelkiego rodzaju negocjacji handlowych czy egzaminów. Sprawia, że łatwiej dogadujemy się drugim człowiekiem.

Kolor żółty w marketingu

Kolor pomarańczowy

Pomarańczowy łączy w sobie energię płynącą z czerwieni oraz radość i świeżość cechującą kolor żółty.  Jako że jest to kolor cytrusowy stymulujący apetyt, doskonale sprawdzi się przy promocji obiektów gastronomicznych lub produktów spożywczych. Radość i determinacja charakteryzujące kolor pomarańczowy sprawiają, że kolor ten uwielbiany jest szczególnie przez ludzi młodych.

Kolor pomarańczowy w marketingu

Kolor zielony

Kolor natury, którego symbolika nawiązuje do wzrostu, płodności, równowagi czy świeżości. Uspokaja i w przeciwieństwie do koloru czerwonego daje poczucie bezpieczeństwa (przykład sygnalizacja świetlna). W reklamie doskonale sprawdzi się przy promowaniu produktów pochodzenia naturalnego, produktów nieszkodliwych, oraz produktów medycznych i leczniczych.

Kolor zielony w marketingu

Kolor niebieski

Barwny symbol stabilizacji i pewności. Kolor nieba i morza, dlatego doskonale sprawdza się przy promowaniu produktów związanych z wodą i czystością oraz niebem i powietrzem. Przykładem mogą być produkty takie jak linie lotnicze, środki czystości i filtry wodne, jak również wszelkiego rodzaju produkty związane z naturą. Stosowanie niebieskiego przy reklamowaniu żywności dotyczy najczęściej produktów pochodzenia morskiego np. ryb. Warto wiedzieć, że symbolem koloru niebieskiego jest lojalność, mądrość, wiara i prawda, dlatego tak często stosuje się go w reklamowaniu usług informatycznych i biznesowych.

Kolor niebieski w marketingu

Kolor fioletowy – nasz kolor!

Od najdawniejszych czasów kojarzony był ze szlachetnością, bogactwem czy luksusem. Wynikało to z faktu, że uzyskanie koloru fioletowego było niezmiernie kosztownym przedsięwzięciem. Fiolet to także połączenie namiętności i mocy czerwieni z głębią koloru niebieskiego. Stanowi coś pomiędzy pożądaniem a stabilnością i rozumnością. W reklamie stosuje się go przy promocji firm zajmujących się wystrojem wnętrz, w branży artystycznej a także wszelkiego rodzaju akcjach marketingowych dedykowanych do ludzi młodych oraz dzieci.

Kolor fioletowy w marketingu

Kolor różowy

To kompozycja czerwieni z domieszkami bieli lub koloru niebieskiego. Ten “słodki” kolor kojarzy się większości z nas z lalkami małych księżniczek oraz magicznym światem dobrych wróżek. Jest niezwykle subtelny i delikatny. Przywodzi na myśl uczucia czułości i wrażliwości. W marketingu doskonale sprawdzi się przy promowaniu produktów dla dziewczynek, zabawek, jak i usług kosmetycznych. Niemniej istnieją duże firmy, które również wykorzystały kolor różowy w swojej identyfikacji. Są to marki WIZZ oraz T-MOBILE.

Kolor różowy w marketingu

Kolor czarny

Czerń kojarzy się nam z elegancją, mocą i tajemniczością. Niemniej posiada także iście czarną stronę, wzbudzającą w nas nieco bardziej funeralny nastrój, stąd tak często stosuje się go w promowaniu usług pogrzebowych. Większość kobiet najpewniej czuje się w przysłowiowej “małej czarnej”. Po pierwsze dodaje ona szyku i elegancji, a po drugie optycznie wyszczupla. Czarny to również wysoki standard, stąd tak często luksusowe auta sprzedawane są właśnie w tym kolorze.

Kolor czarny w marketingu

Jeżeli nadal wybór koloru Twojej marki sprawia Ci kłopot, z radością pomożemy Ci podjąć decyzje, której na pewno nie będziesz żałować.