Zasady tworzenia infografik

Prezentują nierzadko trudną w zrozumieniu treść w bardzo przystępny sposób, zwracają uwagę swoją atrakcyjną grafiką i kreatywnym przedstawieniem tematu, są doceniane przez odbiorców ze względu na mniejszą ilość czasu, jaką muszą oni poświęcić, aby pozyskać wartościowe dla nich informacje. Infografika stanowi połączenie obrazu z tekstem, często również z graficznym przedstawieniem danych w formie wykresów i tabel. Nie każda infografika jest jednak dobra, a tylko taka spełnia swoją zamierzoną funkcję.

Pierwsze dobre wrażenie

Pomimo, że każdy lubi obrazki, to nie każdy obrazek jest wart naszej uwagi. Z infografiką jest jak z człowiekiem, ofertą czy stroną internetową, musi wywrzeć na nas dobre wrażenie już przy pierwszym kontakcie i ma na to tylko kilka sekund. Codziennie jesteśmy w sieci zalewani informacjami na niemalże każdy temat, możemy wybierać te, które nas interesują i te, których forma przekazu jest dla nas ciekawa i pozwalająca na szybkie ich przyswojenie oraz łatwe zrozumienie. W infografice ważna jest właśnie forma, dzięki której odbiorca będzie mógł „przebrnąć” przez trudną treść, nie dostrzegając, jak bardzo była ona dla niego początkowo niezrozumiała. Obraz nie może jednak zdominować treści, dlatego należy znaleźć złoty środek.

Dlaczego? Jak? A może inaczej?

Zanim zaprojektujesz i stworzysz swoją infografikę, musisz wiedzieć, w jakim celu to robisz, jaki jest jej cel, co i komu chcesz przekazać. Kluczowa jest Twoja grupa docelowa, ponieważ to ona warunkuje jej kolorystykę, rodzaj diagramów i tabel, a także samą grafikę. Powinieneś również obiektywnie spojrzeć na informacje i dane, którymi dysponujesz i które chcesz umieścić na infografice, czy są one wystarczająco wartościowe dla odbiorcy. Następnie, zastanów się nad formą, czyli kolorami, diagramami, tabelami, ikonami, itp. Kiedy już połączysz treść z formą, oceń swoją pracę. Najlepiej jest przeprowadzić test wśród znajomych, którzy pomogą Ci wprowadzić ewentualne zmiany i udoskonalić Twoją pracę.

Od projektu do efektu

Każdy projekt graficzny w pierwszej fazie jest tylko „szkieletem”, jednak jest on potrzebny, aby na kolejnych etapach nie został pominięty żaden z ważnych elementów. Możesz wykorzystać do tego podstawowy program graficzny lub stworzyć na kartonie mapę ze strzałkami, odnośnikami, podpunktami i symbolami. Teraz możesz zająć się kolorystyką. Nie obawiaj się łączyć kolorów i tekstur, ale pamiętaj, że jest to infografika dla Twoich odbiorców. Czy musisz umieszczać na niej wszystkie dane? Czasami jest to niemożliwe, a zbyt duża ilość informacji pozbawi infografikę tej najważniejszej dla niej cechy – prostoty. Wybierz to, co ważne, zawsze możesz stworzyć kolejną, będącą kontynuacją poprzedniej.