Większość małych firm prowadzących biznes w sieci nie ma odpowiedniej wiedzy, aby zoptymalizować zawartość swojej strony internetowej i poprawić jej ogólną widoczność online. W tym krótkim wpisie wyjaśniamy i opisujemy niektóre elementy, które powinny zostać wzięte pod uwagę w procesie optymalizacji serwisu pod kątem wyszukiwarek.
1. Meta tagi
Meta tagi są używane do dostarczania wyszukiwarkach informacji o Twojej stronie. Użyte właściwie i odpowiednio zoptymalizowane wpłyną na pozycje, widoczność i ruch na Twojej stronie. Tytuł strony to niewątpliwie jeden z najważniejszych meta tagów, ponieważ ma on znaczenie zarówno dla wyszukiwarek jak i użytkowników. Tag meta title powinien być unikalny dla każdej podstrony serwisu, a jego długość nie powinna przekraczać 7o znaków, w przeciwnym razie nie wyświetli się on w całości w wynikach organicznych. Tytuł strony jest czynnikiem rankingowym, dlatego warto umieszczać w nim słowa kluczowe, najlepiej na początku znacznika. Możesz zawrzeć w nim również nazwę brandu, co dodatkowo wesprze promocję Twojego biznesu w Internecie. Kolejnym meta tagiem, który zasługuje na naszą uwagę jest znacznik meta description, który wprawdzie nie jest czynnikiem rankingowym, ale wpływa na CTR (Click Through Rate) wskazujący jaki jest procentowy stosunek ilości wejść na stronę do ilości wyświetleń w wynikach wyszukiwania. Rozmiar tekstu w meta opisie nie powinien przekraczać 155 znaków. Tag „description” pozwala na lepsze zwrócenie uwagi użytkowników wyszukiwarki na naszą stronę. Powinien nawiązywać do jej zawartości, a także zawierać słowa kluczowe – pozwoli to na ich pogrubienie w wypadku, gdy będą tożsame z hasłem wyszukiwania. Na poniższej grafice zobaczysz jak prezentują się tagi meta title i meta description w wynikach organicznych.
2. Hierarchia nagłówków
Nagłówki to sygnał dla wyszukiwarek informujący o zawartości strony. Używając nagłówków na stronie należy pamiętać o zastosowaniu ich przejrzystej hierarchii rozpoczynając tworzenie struktury od nagłówka H1. Na każdej podstronie powinien znaleźć się tylko jeden znacznik H1 , zawierać najważniejsze słowa kluczowe oraz być unikalny. Poniżej grafika opisująca właściwą hierarchię nagłówków:
3. Atrybuty „alt”
Kolejnym czynnikiem, który warto zoptymalizować jest atrybut ALT tj. znacznik, który w języku HTML oznacza alternatywny opis obrazków. Dzięki niemu opisuje się zawartość plików graficznych. Jako tekst alternatywny stanowi również informację dla użytkowników danej witryny w przypadku, gdy obraz nie zostanie załadowany i nie wyświetla się. Atrybut ALT jest czynnikiem rankingowym analizowanym przez roboty indeksujące, dlatego należy w nim umieszczać słowa kluczowe. Atrybuty ALT powinny być unikalne, dlatego pamiętajmy o ich różnicowaniu.
4. Szybkość ładowania się strony
„We encourage you to start looking at your site’s speed (…) — not only to improve your ranking in search engines, but also to improve everyone’s experience on the Internet.” Google Webmaster Central Blog, 2010
Roboty wyszukiwarki zwracają również uwagę na czas wczytywania się strony. Czas ładowania strony ma wpływ nie tylko na jej ranking, ale i użyteczność oraz zachowania użytkowników. Nawet najbardziej atrakcyjna strona pod względem graficznym może zniechęcić do kolejnych odwiedzin, jeśli bardzo powoli się wczytuje. Pamiętaj więc o optymalizacji wielkości grafik, kompresji plików CSS i JS oraz wykorzystaniu pamięci podręcznej przeglądarki. Czas ładowania się serwisu możesz zweryfikować między innymi za pomocą narzędzia Google PageSpeed Insights, które dodatkowo wskaże elementy wymagające poprawy.
5. Wartościowy content
Google gratyfikuje witryny, które zawierają unikalny i wartościowy content, dlatego dobrym pomysłem jest prowadzenie bloga firmowego w obrębie serwisu. Systematyczne publikowanie postów jest mile widziane przez roboty wyszukiwarki oraz wpływa na zwiększenie widoczności Twojej strony w Internecie na tak zwane frazy z długiego ogona (long-tail keywords), co z kolei przekłada się na przyrost ruchu organicznego. Zamieszczaj więc posty ze stałą częstotliwością, np. raz w tygodniu oraz dbaj o to, by były to wpisy dłuższe, zoptymalizowane pod kątem SEO i wyczerpujące dany temat.
Dowiedz się więcej o naszej usłudze pozycjonowania stron internetowych i pozwól swoim Klientom odnaleźć Twoją witrynę w Google. Zacznij działać!― Stonehenge Agency