Internet nieustannie ewoluuje pod kątem sprzedaży, a działające w sieci sklepy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Przekłada się to na coraz większą konkurencję, w związku z czym niezbędne jest zadbanie zarówno o marketing witryny, jak i o pozycjonowanie i wprowadzanie rozmaitych strategii mających na celu pozyskanie nowych klientów. Jedną z nich jest FOMO marketing. Na czym polega ta strategia?

Czym jest FOMO?

FOMO (z ang. „Fear of Missing Out”) zdefiniować można jako obawę przed tym, że ważna informacja nas ominie. Dotyczy on między innymi użytkowników Facebooka, którzy zaglądają na niego nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Nawyk przeglądania go jest u niektórych osób na tyle mocno zakorzeniony, że odruchowo wchodzą one na niego, by uniknąć sytuacji, w których przegapią coś istotnego.

Dlaczego warto stosować FOMO?

FOMO ma ogromny potencjał, jako że dotyczy większości z nas. Z portali społecznościowych korzysta z kolei znacząca część społeczeństwa, a co za tym idzie – potencjał odbiorców jest niezwykle duży, w szczególności, gdy naszą grupą docelową są młode osoby. Jak stosować strategię FOMO na stronach internetowych, by uzyskać korzyści sprzedażowe?

FOMO w praktyce

1. Przedstawienie korzyści, które mogłyby nas ominąć – doskonale prezentuje to serwis do rezerwacji hoteli Booking.com, w którym pokazywane są między innymi wygasłe oferty. Tego typu informacja w doskonały sposób buduje nastrój uczucia utraty czegoś, a co więcej – wprowadza użytkownika w stan podwyższonej uwagi (skoro jedna z dostępnych ofert właśnie wygasła, to samo może stać się z kolejnymi).
2. Pokazanie, że inni użytkownicy właśnie dokonują zakupu – tego typu powiadomienie doskonale wpływa na użytkowników – gdy widzą oni, że inne osoby kupują, automatycznie chcą zrobić to samo.
3. Przedstawienie ilości dostępnych produktów – to świetny sposób na zmobilizowanie klientów do zakupu. Informacja, że w magazynie zostało wyłącznie kilka sztuk skutecznie wymusza na nich szybką reakcję w obawie, że produkt, który chcą kupić może zostać w najbliższym czasie wyprzedany.
4. Limity oferty – strategia ta polega na pokazaniu terminu wygaśnięcia oferty. Użytkownik musi zatem podjąć decyzję jak najszybciej – w przeciwnym wypadku może ominąć go atrakcyjna okazja. Sukces tego zabiegu polega na tym, by oferta czasowa była możliwie jak najkrótsza. Stosować można go w przypadku jednodniowych promocji produktów, weekendowych ofert czy kodów rabatowych z określoną datą wygaśnięcia ważności.