Google Shopping Actions (GSA) to nowa opcja od Google wprowadzona po to, by internauta był bardziej zadowolony, jeśli ma zamiar robić zakupy przez Internet. Dzięki niej będzie można zamawiać towary bezpośrednio w Google, co znacznie skróci czas potrzebny na nabycie produktu online. Czy już działa? Tak, ale jeszcze nie dotarło do Polski.

Potrzeba jest matką wynalazków i tak też jest w tym przypadku. Obecnie internauci, którzy kupują w sieci, poszukują rozwiązań bardziej złożonych, dzięki którym otrzymają natychmiastową pomoc. W ciągu ostatnich dwóch lat można zauważyć, jak bardzo wzrosła liczba zapytań internautów o to, gdzie kupić dany produkt.

Z kolei prawie połowa użytkowników sieci, którzy korzystają z poleceń głosowych w każdym tygodniu twierdzi, że przynajmniej raz używa tej technologii do kupowania artykułów spożywczych czy przedmiotów gospodarstwa domowego. Nie można się więc dziwić temu, że Google oferuje taką nowość, skoro jest ona bardzo pożądana. Internauci oczekują zwyczajnie pomocnych interakcji, dzięki którym będą mogli dokonywać zakupów w jeszcze bardziej komfortowych warunkach, niż dotychczas – szybciej i prościej.

GSA – warte uwagi?

GSA obejmuje zbiór głównych sprzedawców i producentów, którzy proponują szeroki asortyment towarów i usług. Oferty te są zebrane w jednym miejscu w sieci, mianowicie na witrynie Google Express i w takiej aplikacji. Z Google Shopping Actions można również z powodzeniem korzystać w każdym miejscu w sieci, gdzie tylko jest używany Asystent Google. Oznacza to, że takie produkty i usługi są również dostępne w Google Home i na urządzeniach mobilnych, które są wyposażone w Asystenta Google.

Jednak na tym nie koniec, ponieważ Google Shopping Actions pojawia się również na stronach wyników wyszukiwania (SERP), w sekcji z organicznymi wyszukiwaniami. Warto zauważyć, że te wyniki są wyświetlane w miejscu, gdzie pojawiają się reklamy, a nie w bezpłatnym rankingu wyszukiwania.

Czym się różni od Google Shopping?

Filozofia Google jest taka, by odchodzić od wyświetlania katalogów stron internetowych i porównywarek internetowych. Jest to zrozumiałe, jeśli zauważymy, że klikanie w takie serwisy wcale nie ułatwia wyboru konkretnej oferty, a wręcz wydłuża cały proces dokonywania zakupów online.

GSA to opcja, która powstała z myślą o tych wszystkich internautach, którzy chcą korzystać z sieci w sposób wygodny i spełniający ich oczekiwania. Google Shopping Actions będzie oferować szybkie interakcje. To właśnie dzięki nim można liczyć na szybkie i łatwe zakupy online, korzystając bezpośrednio z aplikacji i usług najpopularniejszej wyszukiwarki.

Poniżej znajdziesz różnicę między Shopping Actions a Shopping Ads:

Shopping Actions Shopping Ads
Model płatności Za sprzedaż Za klik
Sieci – Wyszukiwarka Google
– Google Express
– Google Assistant
– Wyszukiwarka Google
– Zdjęcia
– YouTube
– Reklama displayowa
– Google Video
Partners
Wymagania integracji – Feed z produktami i ich stanem magazynowym
– API do synchronizacji zamówień pomiędzy Google Merchant a danych CRM
– Feed z produktami i ich stanem magazynowym