Jak otworzyć sklep internetowy na IdoSell (IAI)? ETAP I
Zaczynasz swoją przygodę z e-commerce i chcesz otworzyć własny sklep internetowy na platformie IdoSell (IAI)? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.
Wyniki finansowe rynku e-commerce zachęcają do rozpoczęcia działalności właśnie w tym sektorze. Co więcej, założenie własnego sklepu internetowego nie jest już tak skomplikowane i kosztowne jak 10 lat temu. Dziś możesz zrobić to samodzielnie lub korzystając z pomocy profesjonalistów. IdoSell to platforma, która zdecydowanie to ułatwia i prawdopodobnie dlatego się nią interesujesz. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, chętnie pomożemy — jesteśmy Oficjalnym Partnerem IdoSell i zapewnimy Ci fachowe wsparcie. Jeśli spełniłeś już formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej, możesz przejść do tworzenia swojego miejsca w świecie e-commerce.
Nazwa sklepu
To bardzo ważny etap z punktu widzenia dalszych działań marketingowych i wizerunkowych. Nazwa powinna być łatwa do zapamiętania. Era nadawania sklepom obcobrzmiących nazw już się skończyła, dziś trendy wskazują na pomysłowe polskie nazewnictwo dla internetowych biznesów. Nazwy takie jak: „Pan tu nie stał”, „Ministerstwo dobrego mydła” czy po prostu „Jędrki” łatwiej zapadają w pamięć, dzięki temu rośnie rozpoznawalność tych marek.
Jeśli jednak Twoja marka jest już rozpoznawalna na rynku, prowadziłeś swój biznes online na innej platformie, kwestie wymyślania nazwy, identyfikacji wizualnej i zakupu domeny, oczywiście pomiń.
Domena
Domena to w dużym skrócie Twoja nazwa w Internecie — powinna być taka sama lub bardzo podobna do nazwy sklepu. Wówczas potencjalny Klient nie będzie miał kłopotu z zapamiętaniem adresu Twojego sklepu internetowego. Hosting to przestrzeń wirtualna, miejsce na pliki Twojego sklepu, które udostępnia Ci platforma IdoSell (IAI-Shop). Jeśli potrzebujesz pomocy na tym etapie, skontaktuj się z nami — pomożemy Ci wybrać i zarejestrować domenę. A w ramach abonamentu, IdoSell (IAI-Shop) zapewni Ci również certyfikat bezpieczeństwa (SSL).
Zamów sklep z naszym linkiem, a otrzymasz 5 godzin programistycznych GRATIS.
Regulaminy
Regulamin i polityka prywatności to dokumenty, które muszą znaleźć się na stronie sklepu. Platforma IdoSell udostępnia gotowe wzory, które na początek wystarczą — uzupełnione są nawet zmiennymi (danymi pobieranymi z ustawień sklepu), także i na tym etapie nie musisz się martwić źle wpisanych NIPem czy brakującą informacją o liczbie dni na zwrot produktu.
Jeśli natomiast prowadzisz sklep internetowy w specyficznej branży, rządzącej się swoimi prawami i wymagającej innych informacji we wskazanych dokumentach, tutaj najlepiej wypracować zawartość podstron z prawnikiem.
Podstrony Regulamin i Polityka Prywatności znajdziesz w sekcji Moderacja -> Regulaminy, zgody, polityki.
Aby skorzystać z gotowego szablony wystarczy, że opcja Treści podstrony: „wygeneruj automatycznie”, była zaznaczona. A w przypadku chęci wdrożenia własnych treści, należy wybrać opcję „własna”, tu niezbędne będzie korzystanie z edytora HTML.
Szablon sklepu
Platforma IdoSell (IAI-Shop) udostępnia bazę szablonów sklepów www. Nie musisz tworzyć własnej grafiki — wystarczy wybrać szablon. Elementy dostępne w opcji standardowej to solidna baza na początek. Szablony można dowolnie modyfikować, a każda aktualizacja platformy wprowadza w tym sektorze nowości, które możesz wykorzystać. Nie masz doświadczenia w tym zakresie? Nic nie szkodzi — pomożemy Ci stworzyć interesujący i czytelny szablon sklepu z intuicyjną obsługą.
Dodawanie kategorii / elementów menu
To bardzo ważny etap — stworzysz swego rodzaju mapę, za pomocą której Klienci będą poruszać się po Twoim sklepie. Zanim to zrobisz sprawdź w Google frazy z wyników wyszukiwania — to cenna podpowiedź. Nazwy kategorii powinny być zbliżone do tego, czego w Twojej branży najczęściej poszukują Klienci.
Kategorie główne powinny być jak najbardziej ogólne np. pralki. Podkategorie tworzymy na podstawie cech produktów np. pralki slim, pralki otwierane od góry itd. Zbuduj takie drzewko, aby Twoi Klienci mogli szybko i łatwo znaleźć produkt, który ich interesuje.
Nie masz dostępu do narzędzi? Nie wiesz jak odnaleźć właściwe branże? Pamiętaj, że zawsze możesz opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach konkurencji. Warto przeanalizować konkurencję nie tylko pod kątem produktów, cen, działań online, ale właśnie drzewka menu.
Odnalezienie produktów w sklepie ułatwia również zastosowanie filtrów — warto je uruchomić. Na początku prowadzenia działalności nie zawsze mamy pełne zatowarowanie. Jeśli masz chwilowo puste kategorie ukryj je w sekcji Moderacja > Menu i podstrony opisowe w masce — aktywujesz je, gdy dany towar będzie w sprzedaży.
Treści na stronę
Teksty są ważne — to między innymi za ich pomocą możesz walczyć o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Na początkowym etapie wystarczy uzupełnić główne podstrony, czyli „o nas” i „kontakt” oraz, co ważne — dodać opisy kategorii głównych w sklepie. Przygotowanie takich treści warto zlecić profesjonalistom — połączą interesującą formę z optymalizacją pod kątem SEO. Nigdy nie kopiuj opisów kategorii od konkurencji i nie zaciągaj automatycznie treści od dystrybutora produktów, które sprzedajesz. Google potraktuje te treści jako duplikaty i trudno będzie to odkręcić.
Dodawanie produktów do sklepu
W zależności od tego, jak duży masz asortyment — tyle czasu będziesz musiał poświęcić na jego dodanie. Tego etapu nie da się pominąć, ale możesz zlecić go do zrobienia agencji, jeśli nie masz na to czasu. W platformie IdoSell możesz wykonać zatowarowanie w sposób automatyczny, pod warunkiem, że posiadasz kompletną listę produktów w formie pliki XML lub CSV.
Na tym zakończyliśmy Etap I, o tym, co robić dalej przeczytasz w kolejnym artykule. Jeśli masz dodatkowe pytania skontaktuj się z nami — jesteśmy oficjalnym partnerem platformy IdoSell (IAI-Shop) i chętnie Ci pomożemy.