Wprowadzenie produktu online z pewnością pozwoli Ci na dotarcie do szerszego grona potencjalnych Klientów. Niezależnie od tego czy masz już sklep stacjonarny i chcesz zadebiutować w Internecie czy też oferujesz niszowy produkt i dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sprzedażą, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.
1. Wyróżnij się na tle konkurencji.
Wiesz już jaki produkt chcesz sprzedawać? Świetnie, ale to tylko połowa sukcesu. Ponadto, musisz mieć to przysłowiowe „coś” co wyróżni Twoje usługi i produkty w stosunku do już istniejących. Tak zwana wartość dodana to czynnik decydujący o zakupie. Zastanów się jakie dodatkowe korzyści może przynieść Klientom realizacja zamówienia w Twoim sklepie.
2. Stwórz biznes plan.
Przed rozpoczęciem procesu otwierania sklepu internetowego poświęć trochę czasu na sporządzenie szczegółowego planu biznesowego. Pomoże Ci to zaplanować kroki, które trzeba podjąć, aby Twoja firma odniosła sukces. Podlicz swoje koszty działania i opracuj strategię marketingową. Weź pod uwagę takie elementy jak np. koszty produkcji, koszty wysyłki, podatki, ewentualne płace pracownicze, a także opłaty za rezerwowanie nazwy domeny i usługi hostingowej. Dogłębnie przeanalizuj działania konkurencji, a także zastanów się nad wszystkimi możliwościami i zagrożeniami wynikającymi ze sprzedaży online w danej branży.
3. Wybierz odpowiednią platformę e-commerce.
Obecnie dostępne na rynku są rozwiązania typu SaaS (software as a service), platformy typu open source, oprogramowanie gotowe i dedykowane. Pierwsze z nich oparte są na gotowych funkcjonalnościach i działają na zasadzie miesięcznego abonamentu. Mamy tutaj też wsparcie ze strony dostawcy. Platformy open source to opcje ogólnodostępne do samodzielnej konfiguracji. Sklep posiada podstawowe funkcje, które po uiszczeniu opłaty można poszerzyć. Istnieje również możliwość zakupu gotowego oprogramowania, które wciąż cieszy się ogromną popularnością, ponieważ wiąże się z jednorazowym kosztem. Większe przedsiębiorstwa natomiast często decydują się na implementację rozwiązań dedykowanych. Wybór odpowiedniej platformy ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na czas i koszty wdrożenia, ale i na dalszy rozwój e-sklepu.
4. Zoptymalizuj witrynę pod kątem wyszukiwarek.
Zanim rozpoczniesz proces wdrażania treści i funkcjonalności w swoim sklepie internetowym, dokonaj analizy słów kluczowych. Dobór odpowiednich fraz jest niezbędną częścią procesu optymalizacji e-sklepu pod kątem SEO. Dzięki wplecionym w treść słowom kluczowym osiągniesz lepszą widoczność w wyszukiwarce, zwiększysz zaangażowanie odbiorów i uzyskasz wyższy współczynnik konwersji.
5. Zaprojektuj UX.
Upewnij się, że Twoja witryna jest łatwa w nawigacji, tak aby użytkownik cały czas miał świadomość swojego położenia w obrębie serwisu internetowego. Zadbaj o to, by zdjęcia były odpowiedniej wielkości i jakości, a pod nimi znajdował się wyczerpujący opis produktu. Ważnym elementem jest wdrożenie newslettera, który zaimplementowany właściwie zwiększy Twoją sprzedaż informując o nowościach, promocjach i bestsellerach.
6. Zadbaj o wysoką jakość obsługi Klienta.
Spraw, by cały proces zakupu przebiegał łatwo i sprawnie. Warto być z Klientem w ciągłym kontakcie –wdrożenie chatu online oraz maile notyfikacyjne na każdym etapie zamówienia to świetne rozwiązanie. Dokładnie zaplanuj strategię dostawy. Zadbaj o właściwe opakowanie wysyłanych produktów, informację o dostępnych opcjach wysyłki, a także czasie i kosztach realizacji zamówienia. Pamiętaj, że jeden niezadowolony Klient może wpłynąć negatywnie na Twoją reputację online i zapoczątkować czarny PR, więc na wszelkie zapytania odpowiadaj szybko i skutecznie!