Konwersja w sklepie internetowym

Prowadzisz sklep online, ale mimo ruchu nie zanotowałeś znacznej ilości konwersji? Sklep odwiedza wielu użytkowników, ale nie przekłada się to na transakcje? Sprawdź jakie zmiany możesz wprowadzić i jakie elementy poprawić, by rozwiązać ten problem. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych strategii zachęcających użytkowników do podjęcia działań w Twoim sklepie internetowym.

1. Zadbaj o wartościowe opisy produktów

Zanim przygotujesz opisy produktów zastanów się kim jest Twój potencjalny Klient i dostosuj styl oraz ich formę do grupy docelowej. Pamiętaj o tym, że opis powinien być przyjazny zarówno dla użytkownika jak i wyszukiwarki, dlatego zadbaj o jego unikalność, a w nazwie i treści opisu używaj słów kluczowych. Na stronach produktowych powinny znaleźć się również wysokiej jakości zdjęcia, informacje o cenie i dostępności oraz opcjach wysyłki. Warto umieścić recenzje danego produktu. Pamiętaj, że oprócz parametrów potencjalni Klienci poszukują informacji o wartości dodanej jaką oferuje im dany produkt, dlatego dokładnie wyjaśnij im jakie korzyści płyną z jego posiadania oraz uargumentuj dlaczego go potrzebują. Tak przygotowane opisy z pewnością wpłyną na decyzje zakupowe użytkowników oraz wygenerują sprzedaż.

2. Zatroszcz się o nowoczesny design sklepu

Przestarzały projekt witryny i mało angażujące grafiki nie przyciągną nowych użytkowników. Ponadto, użytkownik odwiedzający Twój sklep nie powinien mieć żadnych wątpliwości co do tego jakie produkty oferujesz, dlatego szata graficzna sklepu powinna skupiać się na ich właściwej prezentacji. Aby wyeksponować produkty i przyciągnąć uwagę odbiorcy warto zastosować np. rotator/slider w górnej części witryny.
Slider reklamowy. Majsterkowicz24.p

3. Zaprojektuj funkcjonalną ścieżkę zakupową

Ułatw użytkownikowi dokonywanie zakupów w Twoim e-sklepie tak bardzo jak to możliwe. Jedną z największych przeszkód, którą napotyka Twój Klient, jest konieczność rejestracji w celu dokończenia składania zamówienia. Aby uniknąć sytuacji, że spora część odwiedzających Twój sklep zrezygnuje z zakupu, udostępnij im możliwość dokończenia transakcji bez rejestracji.
Zakupy bez konieczności rejestracji. Portalokienny.pl
Pokaż Klientowi, w którym momencie procesu zakupowego się znajduje oraz ile kroków ma jeszcze przed sobą. Da mu to poczucie kontroli nad swoimi zakupami, pozwoli mu łatwo powrócić do poprzedniego etapu w przypadku, gdy postanowi coś zmienić w swoim zamówieniu oraz oszacować ile czasu zajmą mu całe zakupy. Innym rozwiązaniem jest zamknięcie całego procesu zakupowego w obrębie jednej podstrony.
Pasek postępu w sklepie internetowym Portalokienny.pl
Ponadto, nie wymagaj od Klienta podawania zbyt wielu informacji. Jeśli zapytasz użytkownika o imię, nazwisko i e-mail, zapewne zanotujesz więcej konwersji niż jeśli poprosisz o imię, nazwisko, adres e-mail, lokalizację, zawód i inne dodatkowe parametry.

4. Wzywaj do działania

Stwórz odbiorcom okazje do konwersji poprzez umieszczanie wezwań do działania (CTA). Mogą być one umieszczone w formie tekstu np. czytaj więcej, pobierz, zobacz więcej lub w formie przycisku graficznego. CTA wskazuje użytkownikom, co mogą zrobić po przeczytaniu danej treści, np. przejść do formularza kontaktowego czy poznać więcej szczegółów danej oferty. Pamiętaj, by ulokować je w widocznych miejscach i upewnij się, że odsyłają odbiorcę do odpowiedniej podstrony.

5. Zbuduj swoją wiarygodność

Nikt nie lubi kupować kota w worku. Zbuduj wiarygodność i zaufanie odbiorców wobec Twojego sklepu poprzez umieszczenie pozytywnych rekomendacji. Referencje i polecenia to jeden z najsilniejszych argumentów, który pozwala rozwiać ewentualne wątpliwości u Twoich przyszłych Klientów i potwierdza, że można na Tobie polegać. Pamiętaj, aby rekomendacje były autentyczne – nie modyfikuj ich treści, a pod każdą rekomendację umieszczaj nick autora.

6. Nie oferuj zbyt wielu opcji

Paradoksalnie, Klientowi jest łatwiej podjąć decyzję o zakupie kiedy nie ma przed sobą zbyt wielu opcji. Co więcej, w obliczu zbyt wielu wyborów użytkownik może zostać całkowicie zniechęcony do zakupu i zupełnie z niego zrezygnować. Dlatego, dobrym pomysłem jest zasugerowanie Klientowi, którymi produktami warto się zainteresować poprzez utworzenie sekcji z bestsellerami, a w przypadku usług zaoferować mu kilka pakietów dostępnych w różnych wariantach cenowych.

7. Udostępnij kilka sposobów płatności

Rodzaje akceptowanych płatności mogą wpłynąć na współczynnik konwersji. Niektórzy użytkownicy zdecydowanie wolą używać jednej metody, inni nie mają dostępu do wszystkich jej rodzajów. Upewnij się więc, że masz co najmniej kilka opcji w swojej ofercie, w tym akceptowanie kart kredytowych i płatności PayPal. Weź pod uwagę to, kim jest Twój potencjalny Klient i jego preferencje. Jeżeli jest to młodzież, wybierz szybką i wygodną metodę płatności np. za pomocą wiadomości SMS. Jeśli Twoim targetem są osoby starsze, postaw na proste i nieskomplikowane rozwiązanie, np. płatność przy odbiorze.
Dowiedz się więcej o naszej usłudze projektowania sklepów internetowych.