Nie będzie to bajka o Jasiu i Małgosi, choć po lekturze naszego poradnika z pewnością dostrzeżesz analogię. Okruchy chleba to element nawigacji na stronie, który nie tylko pomaga użytkownikom sprawnie się po niej poruszać, ale również wspiera działania pozycjonerów.

Zaprojektowanie strony internetowej, która będzie spełniać założoną funkcję, wymaga dokładnego przemyślenia nawigacji. Chodzi o to, że aby użytkownik mógł wykonać oczekiwane przez nas działania (dokonał zakupu, wypełnił ankietę, skontaktował się z działem sprzedaży), musimy go prowadzić za rękę i usunąć z jego drogi wszystkie możliwe przeszkody.

Czym są okruchy chleba?

Okruchy chleba, okruszki na stronie, bułka tarta — pod tymi nazwami kryje się ścieżka dostępu, która wspiera sprawną nawigację pomiędzy podstronami. Jest to pokazana graficznie struktura strony lub ścieżka, którą użytkownik się porusza. Zatem okruszki pokazują użytkownikowi, to gdzie aktualnie się znajduje oraz jaką drogę przeszedł. O ile nie wszyscy użytkownicy korzystają z okruszków, o tyle roboty wyszukiwarek rozpoznają je bezbłędnie.

Struktura okruchów chleba

Jak to wygląda w praktyce? Wbrew pozorom jest niezwykle proste. Kiedy przechodzisz z jednej podstrony na drugą, możesz zauważyć, że na stronie pojawia się droga, jaką przebył. Na przykład: odzież — sukienki – rozmiar 38. Zwykle pomiędzy nazwami podstron znajduje się strzałka, która większości użytkowników internetu kojarzy się z funkcją “cofnij”. Pod każdym napisem znajduje się link, który pozwoli Ci wrócić do wybranej podstrony. Nie musisz korzystać z opcji cofnij i powracać do podstron kolejno. Za pomocą okruchów chleba możesz cofnąć się do konkretnej podstrony, którą odwiedziło przed chwilą. Nie chcesz już przeglądać sukienek, bo doszłam do wniosku, że spódnica będzie lepszym rozwiązaniem? Klikasz w okruszek “odzież” i wracasz do kategorii głównej.  

Okruchy chleba - przykład

Typy okruchów chleba

Wyróżniamy trzy najważniejsze typy okruchów chleba — określające lokalizację, ścieżkę lub atrybut czy frazę kluczową.

Okruchy chleba określające lokalizację na stronie to najpopularniejszy z powyższych typów. Pokazują użytkownikowi, gdzie dokładnie się znajduje. W tym typie breadcrumbs opieramy się na strukturze witryny i zwykle pierwszym okruchem jest link do strony głównej serwisu. 

W przypadku ścieżki mamy do czynienia z odtworzeniem drogi, jaką przebył użytkownik. Nie przedstawia się tu graficznie i za pomocą linków całej struktury strony. Jest to typ okruchów, który ułatwia użytkownikowi łatwy powrót w miejsce, które już odwiedził.

W przypadku, gdy zastosujemy na stronie breadcrumb słowa kluczowego lub atrybutu, dowiemy się, jak konkretna fraza odnosi się do całej zawartości. Chodzi o to, że jeśli na stronę trafimy wpisując w wyszukiwarkę słowo “sukienka”, wówczas zostanie nam ułatwiona ścieżka dotarcia do wszystkich podstron zawierających to słowo np. sukienka — sukienka wieczorowa — sukienka casualowa — sukienka z dzianiny itd.

Wybór metody zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać i czy okruchy chleba mają służyć wygodzie użytkowników, a może potrzebujesz ich tylko po to, by “nakarmić” roboty wyszukiwarek?

Okruchy chleba wsparciem SEO

Wyżej wspomnieliśmy już o tym, że roboty wyszukiwarek lubią okruchy chleba. Z punktu widzenia SEO linki znajdujące się pod Breadcrumbs są niezwykle przydatne. Sprawiają, że roboty wyszukiwarek mają łatwiejszą pracę, ponieważ struktura strony jest dzięki nim bardziej czytelna. Dzięki temu hierarchia podstron jest dla robota jasna i klarowna. Co to oznacza z punktu widzenia SEO? Twoja strona indeksuje się zdecydowanie szybciej. 

Co jeszcze warto wiedzieć o okruchach chleba? Mogą się one pojawiać w wynikach wyszukiwania Google, a to ułatwia użytkownikom dotarcie do tematu lub produktu, który ich interesuje. Szybko — bez przeszukiwania całej witryny. Wprost z wyników wyszukiwania można przejść do konkretnej podstrony. 

Breadcrumbs to niewielkie elementy na stronie, które bardzo wydajnie wspierają jej działanie. Chcesz mieć funkcjonalną witrynę? A może na Twojej stronie www brakuje okruszków? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.