Bez względu na to, czy jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami Google Analytics czy dopiero rozpoczynamy przygodę z tym narzędziem, warto zapoznać się z plug-inami, które będą w stanie znacząco poprawić jakość naszej pracy.

  • Obliczone dane – każdemu z nas zdarzyło się z pewnością eksportować dane z Google Analytics do Excela w celu dokonaniu prostych obliczeń. W celu zaoszczędzenia czasu, możemy wykonać je w pierwszym z narzędzi. W tym celu, wchodzimy do panelu administracji, a w widoku danych wybieramy obliczone dane. Przykładowo, zysk zdefiniować możemy jako (przychód – koszty transportu) * 20%. Formuła w Google Analytics wyglądałaby wówczas w sposób następujący: ({{Przychody}} – {{Dostawa}} )*0,2. Nową zmienną możemy wykorzystywać zarówno w raportach niestandardowych, jak i panelach oraz widgetach.
  • Alerty niestandardowe – jeżeli chcemy mieć pod kontrolą to, co na bieżąco dzieje się na stronie, warto skorzystać z alertów niestandardowych Google Analytics. Jest to nic innego, jak powiadomienie e-mail przychodzące na naszą skrzynkę pocztową. W celu jego ustawienia należy zalogować się na konto, przejść do panelu administracji, a w ustawieniach widoku wybrać Alerty niestandardowe. Powiadomienie możemy ustawić w stosunku dziennym, tygodniowym albo miesięcznym. Konfigurując je mamy do wyboru kategorie ruchu, jakich alert będzie dotyczył, a także metrykę, o zmianie której będziemy informowani.
  • Skróty klawiszowe – warto skorzystać z nich szczególnie wówczas, gdy regularnie korzystamy z Google Analytics i jesteśmy zwolennikami optymalizacji. Dostępne skróty dotyczą tu głównie poruszania się po panelu oraz ustawiania zakresu dat.

 

  • Wtyczka Da Vinci Tools – jest to wtyczka do Chroma, dzięki niej zyskujemy możliwość tworzenia przejrzystych, przyjemnych dla oka, łatwych w analizie raportów. Dostępna tu paleta kolorów pokazuje stopniowanie wartości w tabelce.

 

  • Google API – to doskonałe rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników, dla których panel Google Analytics nie jest wystarczający. Zdecydować możemy się również na pobieranie danych za pomocą API z Google Analytics. Jest to niezwykle przydatne w szczególności wówczas, gdy musimy zaimportować dużą ilość danych. Z pomocą Google API jesteśmy także w stanie stworzyć nowy projekt i konto OAuth 2.0. do autoryzacji – w ten sposób uzyskamy identyfikator klienta oraz tajny klucz, z pomocą których będziemy mogli łączyć się z kontem Google Analytics.