Początek roku to czas podsumowań, ale również ocena trendów, jakie pojawią się wraz z nadejściem kolejnego. Branża ecommerce rozwija się w zawrotnym tempie, a wprowadzenie od 2018 roku ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele stanowi dodatkową szansę dla e-sprzedawców, którzy zostali z niej wykluczeni. Jak najlepiej ją wykorzystać? W którym kierunku powinny podążać sklepy internetowe w 2018 roku?

Szybkie i wygodne dostawy

Internet jest utożsamiany z szybkością zarówno wyszukiwania informacji, jak również realizacją zamówień oraz dokonywania zakupów. Początkowo towar drogę od sprzedawcy do klienta pokonywał w kilka dni, z każdym kolejnym rokiem czas ten był krótszy. Dzisiaj kupując produkt, możemy się go spodziewać na drugi dzień, a w obrębie tego samego miasta nawet w kilka godzin. Klienci dzięki temu mogą poczuć coraz mniejsze ograniczenia związane z dostawą towaru zamówionych przez Internet, a zatem ich oczekiwania rosną.

Za granicą wdrożono już wiele ciekawych rozwiązań, które zaspokajają potrzeby najbardziej wymagających klientów. Przykładem może być szwajcarski sklep online LeShop.ch z opcją pakowania zamówienia do bagażnika samochodu klienta zaparkowanego w centrum handlowym bez jego obecności. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku branża e-commerce mocno skoncentruje się na tym trendzie. W przyszłości, być może najbliższej, coraz więcej sklepów internetowych zdecyduje się na systemy pozwalające dostarczać zamówienie w dowolne miejsce do klienta w konkretnym, jak najkrótszym czasie.

Mobilna strona www must have

Według raportu Gemius aż 54% polskich internautów kupuje online. Wciąż większość z nich wykorzystuje w tym celu laptop, jednak z każdym kolejnym rokiem wzrasta popularność urządzeń mobilnych. Jak wskazują statystyki, prawie połowa w nich stawia na wygodę i ogólnodostępność, robiąc zakupy przez Internet za pośrednictwem smartfonów. Rosnącą tendencję obserwujemy już od kilku lat. Społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na nową technologię, z którą coraz chętniej się zaprzyjaźnia. Badanie przeprowadzone przez SocPub wykazało, że 57% użytkowników Internetu nieodpowiednio wyświetlana strona www na urządzeniach mobilnych zniechęca do kontaktu i skorzystania z oferty. To jedna z najprostszych dróg prowadząca do straty klienta.

Zamówienia produktów głosowo

Specjaliści z branży ecommerce są świadomi tego, że jedną z najważniejszych cech zakupów internetowych jest ich wygoda. Z tego powodu to na tym aspekcie koncentrują się najbardziej, co dostrzec można także na płaszczyźnie doskonalenia procesu dostawy towaru. W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się o systemie Alexa, jaki wdrożono w serwisie Amazon India. Skąd wzięła się ta fascynacja?
Alexa umożliwia składania zamówień głosowo. Obecnie jest to system umożliwiający składanie ponownych zamówień, czyli jest wykorzystywany głównie do ponownego zakupu produktu. To jednak nie jest 100% wykorzystanie jego potencjału, maszyny uczą się coraz szybciej, dostępne są coraz to nowsze technologie, wciąż trwają pracę nad doskonaleniem Alexy. Urządzenia głosowe już zostały docenione przez kierowców, są instalowane w nowoczesnych samochodach. Rok 2018 może nas bardzo zaskoczyć, pozwalając na składanie zamówień online z wykorzystaniem narzędzi głosowej komunikacji ze sklepem.