E-commerce nie istniałby bez Klientów, to jasne.
My, jako sklep, nie widzimy ich i nie słyszymy, wyłącznie klikamy. Ale oni widzą nas doskonale.
Do klienta e-commerce’owego kierujemy swoją ofertę, reklamę, ustawiamy boty, dopasowujemy www.
Tylko skąd wiedzieć, kto jest po drugiej stronie?
Jedną z pierwszych zasad posiadania biznesu e-commerce’owego jest ustalenie, kim jest nasz Klient. Otwierając np. sklep internetowy, wyobraź sobie kogoś, kto robi w nim zakupy.
- Czy to kobieta czy mężczyzna?
- Ile może mieć lat?
- Gdzie pracuje i czy w ogóle pracuje?
- Jak spędza swój wolny czas?
- Jak wygląda jej rodzina?
- Jaka jest zasobność jego portfela?
- Jakie ma oczekiwania względem produktu, który oferujesz?
Z tymi wytycznymi trafisz w sam środek tarczy potrzeb Twojego Klienta.
Określenie Persony jest niezbędne do zbudowania Twojej oferty, opracowania contentu, którym się komunikujesz, opisów produktów, kierowania reklam, wyglądu twojego sklepu pod kątem UX, budowania Twojego wizerunku w social mediach.
I teraz pewnie myślisz „ale przecież w moim sklepie nie robi zakupów jedna osoba!”.
Oczywiście, że nie. Jednak Persona reprezentuje grupę ludzi o podobnych zachowaniach zakupowych. Dobrze jest ją sobie wyobrazić: jaki ma kolor włosów, w co jest ubrany, jak ma na imię, można też znaleźć zdjęcie osoby, która Twoim zdaniem odpowiada danym cechom. A być może nawet znasz osobę, która odpowiada wizerunkowi Klienta wzorcowego? Wtedy można na żywo poprosić ją o feedback z Twoich działań, przekonasz się, że będzie on niezwykle pomocny.
I voila! Mamy pierwszą PERSONĘ!
Persona to wizualizacja Twojego Klienta.
Dlaczego Persona a nie Grupa Docelowa? Ponieważ grupa to bardzo szerokie pojęcie, a aby prawidłowo określić naszego Klienta, musimy bardzo precyzyjnie określić jego cechy.
Tak, jak wcześniej przeczytałeś, w Twoim sklepie dokonują zakupów różni ludzie.
Spróbuj więc wymyślić jeszcze dwie kolejne osoby, które potencjalnie chętnie kupowałyby Twoje produkty. Masz? Świetnie, mamy dwie kolejne Persony.
Jeśli jesteś na początku swojej drogi e-commerce’owej i jeszcze nie do końca wiesz, jak zabrać się za swojego Wirtualnego Klienta, możesz skorzystać z darmowych aplikacji, np. Make my persona, które krok po kroku, zadając Ci pytania, doprowadzą Cię do Twojego idealnego konsumenta.
Myśl o swoim Wirtualnym Kliencie za każdym razem, gdy piszesz tekst ofertowy, tworzysz reklamę, kiedy chcesz przekazać wiedzę, podzielić się nowością w Twoim sklepie.
Mając ustalone Persony i kierując do nich swoje wirtualne słowa, sprawiasz, że ci właściwi dołączą do społeczności Twoich Klientów. Personalizacja przekazów marketingowych jest niezwykle pomocną strategia sprzedażową.