Marketplace – kupuj i sprzedawaj na Facebooku

Facebook nie zwalnia tempa, wciąż pozostaje liderem wśród mediów społecznościowych i skutecznie uświadamia internautów, że nie zamierza tego zmieniać. Wprowadza zmiany, a właściwie udoskonala się, oferując swoim użytkownikom coraz więcej ciekawych możliwości. Za jego pośrednictwem można już nie tylko komunikować się ze znajomymi i dzielić się zdjęciami i filmikami, ale również sprzedawać i kupować produkty z drugiej ręki.

Marketplace, czyli facebookowy pchli targ

Jest to internetowa tablica ogłoszeń, czyli jego schemat funkcjonowania jest podobny do takich portali jak OLX i Gumtree. Marketplace w pierwszej kolejności pojawił się w Ameryce, aby potem rozprzestrzenić się na cały świat, w tym również zacząć funkcjonować w Polsce.

Facebook Marketplace powstał przede wszystkim dla umożliwienia zakupu i sprzedaży przedmiotów na rynku lokalnym, czyli wśród użytkowników mieszkających niedaleko siebie, transakcję sfinalizować można więc przez odbiór osobisty. Ważne jest jednak to, że Facebook jest jedynie pośrednikiem pomiędzy kupującym i sprzedającym, serwis nie zajmuje się kwestiami logistycznymi, które leżą po stronie użytkowników.

Użytkownicy, którzy mają dostęp do aplikacji, widzą na portalu na dolnym pasku nową ikonę. Klikając w nią, pokazuje się im pełnoekranowa sekcja z ogłoszeniami. Wyświetlane są im domyślnie ogłoszenia w promieniu 60 km. Aby znaleźć interesujący nas produkt, należy wybrać odpowiednią kategorię lub wpisać słowo kluczowe.

Konkurencja dla Allegro i OLX

Ci, którzy wiedzą o istnieniu Facebook Marketplace, z pewnością zastanawiają się, czy może on zdeklasować istniejącą już konkurencję, jak Allegro, OLX czy Gumtree, o tak stabilnej pozycji w branży. Bardzo dużą zaletą Facebookowej tablicy ogłoszeń jest brak opłat za wystawianie przedmiotów na sprzedaż. Można z niej skorzystać ponadto bezpośrednio w aplikacji, jaka jest dostępna na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy doceniają jej szybkość działania i prostą obsługę, a samo wystawienie przedmiotu zajmuje kilka minut i przebiega w kilku krokach.

Facebook Marketplace dopiero raczkuje i jeszcze daleka droga do sukcesu, który ma szanse osiągnąć. Popularne portale aukcyjne nie muszą JESZCZE czuć się zagrożone, ale powinny zachować szczególną czujność. Największym słabym punktem Facebook Marketplace jest duża ilość spamu, której na pewno serwis powinien poświęcić szczególną uwagę. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania, a Facebook już niejednokrotnie udowodnił, że potrafi zaskakiwać swoich użytkowników.

Jeśli poszukujesz agencji do obsługi Twoich kanałów social media lub organizacji konta na Allegro – skontaktuj się z nami!