Projektowanie stron internetowych i UX to świat, w którym krąży wiele mitów. Jest ich całe mnóstwo, jednak w tym wpisie skupimy się na tych, które są najbardziej godne wymienienia.

Banery typu pop-up wpływają negatywnie na użyteczność witryny

To stwierdzenie jest w większości przypadków prawdziwe. Dlatego też pop-upy nie powinny odstraszać użytkownika nagłym pojawieniem się, muszą być łatwe do zamknięcie. Mogą na przykład pojawiać się na stronie dopiero w momencie, gdy użytkownik będzie opuszczać nasz sklep, zachęcając internautę do zapisania się do newslettera. Zazwyczaj oferują przy tym atrakcyjny dodatek, na przykład upust na kolejne zakupy w serwisie.

Użytkownik serwisu znajduje pożądane treści w trzech kliknięciach

Jest to mit, który udało się wielokrotnie obalić. Najważniejsze dla internauty jest to, by zawsze wiedział, gdzie się znajduje i na jakim jest etapie realizacji zamówienia. Pomocne jest w tym menu okruszkowe, bądź też informacja, dzięki której użytkownik wie, ile kroków trzeba wykonać, by zrealizować zamówienie.

Wezwanie do akcji powinno być zawsze w kolorze zielonym

Odcienie w projektowaniu graficznym witryny mają z pewnością duże znaczenie, jednak trzeba trzymać się identyfikacji wizualnej danego serwisu. Jeśli na przykład okaże się, że dominującym kolorem będzie zieleń, wtedy buttony na ścieżce konwersji powinny być w odmiennym kolorze, gdyż mają one przyciągać uwagę, a jeśli wszystko będzie w kolorze zielonym, wtedy nie będą się wyróżniać.

Leady tekstowe nie prezentują się najlepiej i są tylko ze względu na SEO

Nagłówki mają również swoje zastosowanie dla użytkownika – jeśli są dobrze zredagowane tak na stronie głównej, jak i na podstronach, mogą stanowić funkcjonalną informację. Internauta dzięki nim wie, czy znalazł się we właściwym miejscu na stronie serwisu.

Testy UX są drogie

Badania nie są bezpłatne, niemniej jeśli się je przeprowadzi zdalnie, wtedy kosztują znacznie mniej. Jeżeli zależy nam na zoptymalizowaniu serwisu pod kątem User Experience, warto zdecydować się najpierw na badanie typu mapy ciepła, by dowiedzieć się, w jakie obszary najczęściej klikają użytkownicy. Następnie powinniśmy zdecydować się na pełny audyt, w którym weźmiemy pod uwagę m.in. testy A/B. dzięki nim uda nam się dobrać odpowiednią kolorystykę buttonów CTA i koszyka.

Grafika to pewniak widoczności

Zdecydowanie lepiej wychodzą na swoim te serwisy, które mają stonowaną szatę graficzną, niż te o bardziej krzykliwym layoucie. Minimalizm i przejrzystość to cechy jak najbardziej wskazane, a szata graficzna powinna tworzyć spójną, użyteczną i funkcjonalną koncepcję.