Kiedy koncepcja wizualna i funkcjonalności sklepu internetowego są już gotowe, pora zająć się optymalizacją SEO. Dzięki temu potencjalni kupujący będą mogli trafić do witryny za pośrednictwem wyszukiwarek.
Działania SEO są kluczowe dla rozwoju biznesu w Internecie, bez nich możemy miesiącami wyglądać pierwszego klienta. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik dotyczący najważniejszych działań, które stworzą dobrą podstawę dla dalszej optymalizacji sklepu na platformie IdoSell.
Optymalizacja do wyszukiwarek i domyślne meta
Moderacja -> Menu i podstrony opisowe w masce -> Ustawienia SEO (przy konkretnym elemencie menu)
Zacznijmy od tego, czym są meta tagi — to ważne elementy kodu HTML, z którego zbudowana została strona. Meta tagi to znaczniki, które mają za zadanie opisać witrynę w sposób czytelny dla wyszukiwarek. Część z nich jest widoczna dla użytkownika np. meta title (np. nazwa kategorii), część przeznaczona jest wyłącznie dla robotów.
Meta title, czyli tag tytułu to jeden z najważniejszych parametrów, które trzeba ustawić. Co to jest meta title? Najprościej — jest to wyświetlony na niebiesko tytuł strony w wynikach wyszukiwania, czyli ścieżka wejścia na Twoją witrynę.
Aby Twój sklep znalazł się na liście wyników w wyszukiwarkach, musisz umożliwić robotom indeksację, czyli mówiąc kolokwialnie wpuścić je na swoją witrynę. W tym celu w sekcji head strony umieszcza się tag robots.
Podstawą konstrukcji skutecznych meta tagów jest ich unikalność (o ile to możliwe) oraz bezpośrednie odwołanie do treści, którą użytkownicy (i roboty) znajdą na stronie. Zadbaj również o stronę wizualną — meta title nie musi mieć określoną długość. Tekst nie może być ucięty, dlatego postaraj się utrzymać zwięzłą formę meta title. W tym zadaniu pomogą Ci darmowe narzędzia np. Serp Preview. W tym samym edytorze możesz stworzyć meta description — to tekst, który wyświetla się poniżej meta tittle w wynikach wyszukiwania.
Plan na menu i ustawienia nagłówków H1
Moderacja -> Menu i podstrony opisowe w masce -> Ustawienia ogólne (przy konkretnym elemencie menu)
Sklep internetowy powinien posiadać czytelną nawigację. Nie tylko ze względu na wygodę użytkowników. Struktura sklepu ma bardzo duże znaczenie w kontekście SEO. Zaprojektowanie intuicyjnej nawigacji pomaga robotom prawidłowo zaindeksować stronę. Dlatego należy dobrze przemyśleć architekturę menu i każdej kategorii i podkategorii nadać meta tagi — IAI shop umożliwia dodanie ich ręcznie lub automatycznie za pomocą zmiennych.
Kolejnym krokiem jest wygenerowanie nagłówka H1 zawierającego odpowiednio dobrane słowa kluczowe. IAI shop w odróżnieniu od innych platform umożliwia ręczną zmianę nagłówka H1 bez dokonywania zmiany również w menu. O prawidłowo dodanych nagłówkach należy pamiętać również podczas dodawania treści na stronę. Z tym również nie będzie kłopotu — na platformie IdoSell edycja tekstu nie wymaga znajomości HTML. Wystarczy zaznaczyć tekst w edytorze odpowiednim nagłówkiem.
Wystarczy, że wejdziesz w edycję elementu Menu, pod „Nazwa w menu” znajduje się pozycja „Nazwa pokazywana w nagłówku strony” – wybierając drugi radio button „Kliknij, aby zmienić nazwę” możesz wpisać odpowiednią nazwę pod SEO. Po uzupełnieniu nowej nazwy i zapisaniu zmian, właściwy nagłówek H1 pojawi się na stronie kategorii; w menu sklepu pozostanie nazwa z pola „Nazwa w menu”.
Opisy kategorii – treści dla każdego elementu menu
Moderacja -> Menu i podstrony opisowe w masce -> Ustawienia ogólne (przy konkretnym elemencie menu)
Pamiętajmy, że na każdym listingu poza produktami i odpowiednim nagłówkiem H1, powinna się pojawić tematyczna treść, nasycona właściwymi frazami. Długość opisu kategorii dobieramy w zależności od istoty danego elementu menu dla naszego sklepu online i istoty fraz dla naszego biznesu, tzn. główne kategorie będą zawierały odpowiednio dłuższy content, a co za tym idzie więcej słów kluczowych.
Należy wejść w edycję elementu Menu, pod „Nazwa w menu” i „Nazwa pokazywana w nagłówku strony”, znajduje się interesująca nas pozycja: „Ten element w menu jest”. Wystarczy naznaczyć „z dodatkowym opisem” a klikając w niebieską treść, jesteśmy w stanie dodać swój content. Pamiętajmy, że w zależności od potrzeb, istnieje możliwość umieszczenia opisu kategorii zarówno nad jak i pod listingiem produktów.