Skuteczna nazwa – jak trafić w 10?

Podstawą funkcjonowania każdej marki jest  Dobra nazwa.  To właśnie dzięki niej firma wyróżnia się na tle konkurencji i budzi określone skojarzenia, kiedy tylko o niej usłyszymy.
Jak więc stworzyć unikalną nazwę, która na długo pozostanie w pamięci Twoich klientów?

1. Sprawdź konkurencyjne nazwy

Ważne jest, by Twoja nazwa wyróżniała się na tle konkurencji. Tworzyć nazwę produktu bez wcześniejszego rozeznania się w nazwach konkurencji, to prawdziwy strzał w kolano.

2. Wypisz kryteria opisujące Twoją markę

Jeżeli na początku wyodrębnisz kryteria istotne w procesie twórczym Twojej marki – znacznie łatwiej będzie Ci wybrać najbardziej odpowiednią nazwę. Poniżej kilka przykładowych pytań, które warto sobie zadać przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

  • czy Twoja nazwa ma być rodzaju męskiego, czy żeńskiego?
  • oczekujesz krótkiego słowa a może dłuższego wyrażenia?
  • kierujesz nazwę do klientów polskich czy międzynarodowych?
  • stawiasz na abstrakcję czy prostotę?

3. Myśl perspektywicznie

Jeżeli Twoja nazwa ogranicza się do określonego produktu – w przyszłości trudno Ci będzie poszerzyć swoją działalność. Warto poszukiwać nazw ciekawych i kreatywnych. Stawiając na identyfikację z produktem, musimy liczyć się z skutkami takiego wyboru w przyszłości.

4. Używaj neologizmów

Pamiętaj, że tworzysz markę niepowtarzalną i wyjątkową. Aby uniknąć zbędnych porównań, komentarzy określonych środowisk czy powiązań z innym produktem – dobrym pomysłem jest użycie w nazwie zupełnie nowego słowa. Początkowo może nie być ono tak perswazyjne ,jak słowa znane, jednak wraz z rozwojem marki zacznie nabierać precyzyjnego znaczenia. Przykładem popularnej nazwy będącej neologizmem jest marka Dawtona.

5. Koncentruj się na percepcji dźwięków

Nie sprzedajemy samą nazwą – jednak w istotny sposób podkreśla ona cechy naszej marki.
Nieświadomie reagujemy na określone głoski czy zwroty, dlatego warto pomyśleć nad fonetyką naszej nazwy. Pamiętaj, że siła całego zwrotu może mieć duży wpływ na sukces naszej marki.

Stworzenie unikalnej nazwy marki to niezwykle trudne zadanie. Łatwo jest wymyślić na szybko kreatywną nazwę. Jednak kluczem do sukcesu jest przygotowanie takiej propozycji, którą będzie cechowała duża użyteczność marketingowa. Nazwa marki znajduje się na naszych materiałach reklamowych i budzi określone skojarzenia. Jej wartość perswazyjna i marketingowa jest nieoceniona – dlatego warto poświęcić na jej stworzenie więcej pracy i czasu.

Jeżeli nadal wybór koloru Twojej marki sprawia Ci kłopot, z radością pomożemy Ci podjąć decyzje, której na pewno nie będziesz żałować.