W dobie panującej epidemii koronawirusa wiele firm zmuszonych jest sięgać po wiele niekonwencjonalnych środków. Działania te, mogą być podyktowane utrzymaniem płynności firmy i zachowaniem liczby etatów. Chcąc Wam pomóc w tej trudnej chwili, przygotowaliśmy kilka konkretnych działań dających szanse na przetrwanie w obecnych warunkach.

Nowe miejsca do zbierania zamówień

Na początek pozyskiwanie zamówień. Ten punkt dotyczy większości firm. Liczba zamówień w wielu branżach drastycznie spadła, więc pora na odnalezienie nowych kanałów, w których prezentowanie swoich produktów i usług jest możliwe. W Polsce mamy ogromną ilość serwisów z ogłoszeniami. Na co dzień nie korzystamy z większości z nich, ze względu na niską odwiedzalność. Teraz kiedy każdy Klient jest na wagę złota, nie powinno to mieć dla Ciebie znaczenia. Wiele osób pomijało dodawanie ogłoszeń na serwisie Lento z powodu braku czasu – teraz może warto to nadrobić. Poniżej znajdziesz listę kilku ogólnopolskich serwisów ogłoszeniowych (wiele z nich działa również lokalnie), na których możesz dodać swoje oferty:

Grupy na Facebook’u

W skrzynce e-mail cisza? Pora na Facebook! Wielu przedsiębiorców skupia się jedynie na reklamie na Facebook’u, często zapominając o najważniej funkcji tego portalu – społecznościach. Grupy skupiają zazwyczaj członków o określonych zainteresowaniach, co już na starcie pozwala na dotarcie do wybranej grupy Klientów. Jedyne, czego musisz przestrzegać to regulaminy grup – nikt nie lubi, kiedy spamuje się go ofertami. Jeśli grupa posiada w regulaminie zapis zakazujący reklam, napisz do administratora, przygotuj jakiś mały rabat dla członków grupy, a z całą pewnością sztywne reguły uda się nagiąć.

Poinformuj Klientów, że nadal działasz

Twój sklep internetowy nadal funkcjonuje? W Twojej firmie nadal działa linia produkcyjna? Poinformuj o tym swoich Klientów! Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Wyślij newsletter do swoich Klientów, dodaj grafikę lub pop-up na stronę internetową, aby mieć pewność, że nikt nie przeoczy tej informacji. Skorzystaj z popularnego hashtag’a #zostańwdomu i zachęć Klientów do bezpiecznych zakupów online, bez wychodzenia z domu.

Oferta na rynki zagraniczne

Wiele firm prowadzących sprzedaż usług  lub produktów przez stronę internetową, może rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne. Wiele takich działań można przeprowadzić bardzo niskim nakładem pracy i kosztów.

Jeśli masz w swoim zespole osoby  bardzo dobrze posługujące się językiem angielskim, wystarczy na początek przetłumaczenie strony internetowej. Wdrożenia tłumaczenia na stronie internetowej może wykonać większość agencji interaktywnych na rynku. Posiadasz katalog ze swoimi produktami w wrsji elektronicznej? Zleć również jego przetłumaczenie. Gdy twoja strona i oferta będą w języku angielskim, pora przedstawić się światu! Do tego celu wykorzystaj najpopularniejsze portale z ogłoszeniami w danym kraju Poza tłumaczeniem niezbędny będzie ktoś do obsługi wszystkich zapytań. Poniżej znajdziesz kilka stron z ogłoszeniami, od którym możesz zacząć.

NIEMCY:
www.markt.de
kleiderkreisel.de
quoka.de
kalaydo.de

WIELKA BRYTANIA:
gumtree.com
geo.craigslist.org/iso/gb
ukclassifieds.co.uk
loot.com

HOLANDIA:
speurders.nl
autotrack.nl
pararius.nl
tweedehands.net

FRANCJA:
leboncoin.fr
wannonce.com
paruvendu.fr
trovit.fr

UKRAINA:
olx.ua
avito.ru
besplatka.ua
ukrgo.com

E-commerce i zagranica – jak zacząć?

Mimo wzmożonego ruchu w Internecie, wiele sklepów internetowych przeżywa mniejszy lub większy kryzys. Skoro Twoi pracownicy mają więcej czasu na dodatkowe zadania, warto rozważyć wejście na rynki zagraniczne.

  • Jeśli Twój sklep działa na platformie Woocommerce, do jego przetłumaczenia możesz użyć wtyczki WPML, a obsługę wielu walut zapewni Multi Currency for WooCommerce.
  • Sklepy oparte o Prestashop, posiadają wbudowane moduły do zarządzania językami i walutami więc nie musisz ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych – jeśli jednak nie masz pewności jak to działa zleć zmiany specjalistom.
  • Wiele sklepów działa również na platformach SAAS, które mają gotowe narzędzia pozwalające na modyfikacje sklepów pod rynki zagraniczne. W przypadku gotowych rozwiązań możesz zwrócić się do swojego supportu, aby pomógł Ci przygotować się do rozszerzenia oferty swojego sklepu online.

Tłumaczymy więc maskę sklepów, potem wiadomości wysyłane do Klientów, na początek kilka produktów i stale poszerzamy ofertę. Zacznij od najpopularniejszych produktów w swoim sklepie.

Aby móc wysyłać produkty za granicę i zachować względnie niskie ceny dostawy, możesz skorzystać z usług brokera. Przesyłki zagraniczne może dla Ciebie wysłać Furgonetka.pl lub epaka.pl.

Wzmacnianie SEO

SEO jest czymś o czym na co dzień wielu przedsiębiorców zapomina. W czasie wzmożonego ruchu w Internecie warto rozważyć polepszenie pozycji swojej firmy w wyszukiwarce. Małe biznesy często nie mogą sobie pozwolić na drogie agencje SEO, co nie znaczy, że same nie mogą poprowadzić tych działań. Jest mnóstwo blogów i kursów SEO, które nie kosztują miliony monet. Pozwolą one na przyswojenie podstawowej wiedzy, która choć w pewnym stopniu pozwoli na wyprzedzenie konkurencji. Aby nie „przepalać” pieniędzy, unikaj agencji,które będą oferować pierwszą stronę w Google za 300 zł miesięcznie – to nierealne, o czym znajdziesz informację także na poniższych stronach.

Monitorowanie pozycji:
seostation.pl
semstorm.com/pl
senuto.com

Ciekawe strony o SEO:
zgred.pl/blog/
lexy.com.pl/blog/ (polecamy Kurs SEO od Lexy)
blog.gdaq.pl
poradnik-seo.pl

Zakup kart podarunkowych na usługi

Krok o tyle ryzykowny, że nikt z nas nie wie kiedy pandemia koronawirusa się zakończy. Może się więc okazać, że Twoi Klienci wrócą z kartami podarunkowymi jeszcze w momencie trwania kryzysu. Mimo wszystko oferowanie karty podarunkowej np. o wartości 100 zł za kwotę 90 zł, na wykorzystanie w przyszłości może zapewnić płynność finansową Twojej firmie. Wadą tego rozwiązania jest to, że część ludzi boi się, co w przypadku gdy firma nie utrzyma się do czasu aktywacji kart. Warto więc zabezpieczyć Klientów na taką ewentualność.

Poszerzanie bazy e-mail

E-mail marketing to jedne z najlepszych sposobów dotarcia do Klienta – oczywiście jeśli dbasz o swoją bazę i regularnie ją porządkujesz. Za każdym razem dążysz jednak do tego, żeby baza była coraz większa, a Twoja oferta mogła dotrzeć do większej rzeszy potencjalnych Klientów.

W jaki sposób to zrobić?

Podziel się wiedzą! Stwórz kilkustronnicowy e-book z Twojej branży, odpowiadający na najważniejsze pytania. Pomóż Klientom rozwiązać w nim jakiś problem lub po prostu daj mu szansę na poznanie choć w części usługi, którą oferujesz. Adresy e-mail możesz zbierać na specjalnie przygotowanej podstronie. Pamiętaj żeby nie nękać Klientów zbyt częstymi newsletterami, bo szybko opuszczą Twoją bazę.

Sklep internetowy – witamy w świecie online

Do tej pory sprzedawałeś tylko w siedzibie swojej firmy lub telefonicznie? Może warto poczynić małą inwestycję w sklep internetowy, który pozwoli Ci na promocję i jeszcze lepsze pokazanie swoich produktów? Jeśli nie chcesz prowadzić tradycyjnego sklepu internetowego, to dużą popularnością cieszą się również katalogi online, które w swojej formie przypominają sklepy. Przy takich rozwiązaniach zamiast przycisku 'dodaj o koszyka’, pojawia się opcja 'wyślij zapytanie’.

Dopracowanie oferty

Więcej wolnego czasu od codziennych zadań, możesz przekuć w rozwój i poprawę swojej oferty. Poświęć chwilę na przeanalizowanie obecnej oferty, porównanie jej z konkurencją i stworzenie strategii rozwoju produktu / usługi. Jeśli prowadzisz mały lokalny biznes, często nie będziesz w stanie zaoferować takich cen, jak liderzy branży. Czasem warto wtedy popracować nad formą – aby nie wysyłać zwykłej tabelki. Czy wysyłasz wszystkie potrzebne informacje? Może oferujesz ciekawą opcję na zwroty lub reklamacje, o których warto poinformować Klientów – dzięki temu poczują się bezpieczniej. Wyślij swoją ofertę do znajomych, zapytaj o zdanie.

Rozszerzenie oferty

Restauracje i puby muszą być obecnie zamknięte z powodu kwarantanny. Dozwolony jest jednak dowóz posiłku do Klienta! Często studenci z powodu zamkniętych szkół szukają dodatkowego zajęcia – może warto zatrudnić jednego z nich do rozwożenia posiłków? Nie musisz od razu inwestować w systemy do zamawiania posiłków – wystarczy twój Fanpage. Być może nie będziesz mieć wiele zamówień, jednak każde z nich da szanse Twojej firmie na przetrwanie.