Jeśli zaczynasz przygodę z e-commerce, pewnie wybierzesz Allegro. To inwestycja mniej kosztowna i szybsza – założenie konta trwa zaledwie kilka minut. Jednak czy w dłuższej perspektywie to lepsze rozwiązanie niż sklep internetowy? To zależy od tego, co planujesz. 

Zanim otworzysz własną firmę, musisz mieć strategię biznesową i plan rozpisany przynajmniej na najbliższe 12 miesięcy. Nieważne czy jesteś dyrektorem w dużym przedsiębiorstwie konsultingowym, czy sprzedajesz części do rowerów, powinieneś zdefiniować sobie przejrzyste cele i określić, czym jest dla Ciebie sukces. Dobrze też wiedzieć, jakimi krokami chcesz do niego dotrzeć.

Pamiętaj: improwizacja w biznesie, zwłaszcza w przypadku początkujących przedsiębiorców, to nie jest dobry pomysł.

Co lepsze na start: allegro czy sklep internetowy?

Allegro to największa platforma zakupowa w Polsce. Codziennie korzysta z niej setki tysięcy ludzi. Nawet jeśli znasz kogoś, kto nigdy nie kupił nic przez Allegro, to na pewno wie, do czego służy. Allegro budzi skojarzenia. Właściwie nie wymaga reklamy. Dla początkujących biznesmenów to idealna opcja do tego, żeby zaoszczędzić.

“Na start” to na pewno tańsza opcja niż sklep internetowy. Ale to wcale nie znaczy, że nie wymaga konkretnych nakładów finansowych. Serwis udostępnia nam miejsce na platformie oraz promocję. A za to płaci się już konkretne pieniądze. Ich wysokość zależy od produktu, czyli od tego, w jakiej kategorii go umieścimy.

W regulaminie Allegro mamy dokładne informacje za co i dlaczego płacimy.

  1. Prowizja od sprzedaży produktu – zależnie od kategorii.
  2. Koszt wystawienia produktu w serwisie (chodzi tu np. o samochody).
  3. Jeśli oferta nie sprzeda się przez 365 dni, trzeba zapłacić za przedłużenie.
  4. Promowanie ogłoszeń – za dodatkowe opcje promocji też poniesiemy opłatę.

Ostatni punkt ma naprawdę ogromne znaczenie z punktu widzenia opłacalności biznesu. Popularność i dostępność Allegro oznacza, że prawdopodobnie korzysta już z niego Twoja konkurencja. Musisz zatem zainwestować w dodatkową reklamę, żeby zwiększyła się widoczność Twojej oferty. Koszty rosną…

Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma strategia i wcześniejsza analiza finansowa. Jak długo nasza obecność w serwisie przyniesie korzyści? Czy ze względu na koszty w ogóle powinniśmy umieszczać w nim nasz produkt? A może trzeba sprzedawać w dwóch miejscach jednocześnie?

Allegro: szybkie i łatwe zarządzanie

Praca na platformie nie jest skomplikowana i nie pochłania wiele czasu. Mechanizm jest prosty. Wystawiasz produkt i czekasz. Klient zamawia towar, księgujesz wpłatę, wystawiasz paragon lub fakturę, pakujesz i wysyłasz. Nic więcej.

Mając sklep internetowy, jesteś w pracy 24/7 i masz na głowie znacznie więcej obowiązków. Musisz pomyśleć m.in. o:

  1. Reklamie: w jakich kanałach, i za jaki budżet?
  2. Systemie płatniczym dopasowanym do potrzeb klienta.
  3. “User experience”, czyli optymalizacji sklepu tak, żeby użytkownik poruszał się po nim intuicyjnie i bez przeszkód.

Własny sklep internetowy: plusy i minusy

O wadach z prowadzenia własnego sklepu było już trochę powyżej. Czy w takim razie warto mieć własny sklep internetowy?

Tak, jeśli chcesz rozwijać swój biznes i zostać w branży na dłużej. Oprócz promocji produktów, musisz promować własną markę. To ważne, żeby Klient wiedział, od kogo kupuje i znał nazwę Twojego sklepu.

Dla użytkowników Allegro liczy się głównie produkt i komfort transakcji. Nie interesuje ich sprzedawca. Zakup może być jednorazowy i prawdopodobnie przypadkowy. Nabywca nie wróci, bo znajdzie ofertę tańszą o 5 zł albo zwyczajnie zapomni, od kogo ostatnio kupili baterię do iphona czy nową wędkę. Z perspektywy przedsiębiorcy to katastrofa.

Promocja brandu i budowa świadomości marki wśród Klientów to obowiązek każdego, kto chce zostać w świecie e-handlu na dłużej. Wiąże się z większym nakładem środków niż start sprzedaży na Allegro, ale w perspektywie długofalowej może przynieść więcej korzyści.

Silny brand sprawi, że zyskasz Klientów, którzy do Ciebie wrócą. Najpierw pewnie przyciągnie ich cena, ale zostaną z Tobą, bo będą mieli pozytywne doświadczenie z Twoją marką: szybka dostawa, pewność co do jakości towaru, dobra komunikacja. Jest wiele czynników, które sprawiają, że czasami  klienci płacą więcej za produkt. Fakt, że znają i lubią swojego sprzedawcę to jedne z ważniejszych.

Jak prowadzić sklep internetowy?

Trzymać rękę na pulsie. Rozwój nowoczesnych technologii IT i nowe kanały sprzedaży sprawiają, że praca nad rozwojem i optymalizacją sklepu nigdy się nie kończy. Niestety, nie licz na to, że przyjdzie moment na tzw. “odcinanie kuponów”.

Zawsze jest coś do poprawy: opisy produktów, nowe kategorie, nawigacja na stronie www, zmiana systemu płatności. Są platformy, które pozwalają zmieniać sklepy i dostosowywać je do aktualnych potrzeb właściciela i branży non stop.

Prace nad uruchomieniem sklepu trwają zwykle ok. 3 miesięcy. Może go wykonać agencja lub freelancer. Pamiętaj, że agencja bierze na siebie kompleksowe wykonanie usługi. Jeśli wybierzesz indywidualnego dostawcę może być taniej, ale zlecenie musi trafić jeszcze do copywritera i grafika. Sprawdź, który wariant jest korzystniejszy.

Jest jeszcze trzecia możliwość: nie musisz wybierać. Z Twoich kalkulacji może wyniknąć, że powinieneś sprzedawać za pośrednictwem sklepu i platformy. Jedno jest jednak pewne. Warto zainwestować we własny sklep i pracować tylko na własny rachunek. Budowa własnej marki i niezależność od rynkowego monopolisty na dłuższą metę daje wiele satysfakcji.